Dermokosmetyki

Poznaj sposoby na nadmierną potliwość dłoni i stóp

Hebe
Hebe
Nadmierna potliwość dłoni i stóp to dolegliwość, która powoduje ogromny dyskomfort – szczególnie w kontaktach międzyludzkich. Wiele osób już na samą myśl o podaniu wilgotnej ręki na powitanie mocno się stresuje, co tylko potęguje problem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można ograniczyć wzmożone wydzielanie potu.
Poznaj sposoby na nadmierną potliwość dłoni i stóp

Nadmierna potliwość dłoni i stóp to dolegliwość, która powoduje ogromny dyskomfort – szczególnie w kontaktach międzyludzkich. Wiele osób już na samą myśl o podaniu wilgotnej ręki na powitanie mocno się stresuje, co tylko potęguje problem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można ograniczyć wzmożone wydzielanie potu.

Czy wiesz, że?

Wydzielanie potu jest zjawiskiem fizjologicznym wynikającym z obecności gruczołów potowych. Stanowi mechanizm obronny, który zabezpiecza organizm przed przegrzaniem.

Pot pełni ważną rolę w zakresie termoregulacji. Do jego wydzielania zwykle dochodzi w sytuacji wzrostu naturalnej ciepłoty ciała, spowodowanej np. wysiłkiem fizycznym lub wyższą temperaturą otoczenia.

Dlaczego dłonie i stopy nadmiernie się pocą?

Wydzielanie potu związane jest bezpośrednio z obecnością gruczołów potowych. Chociaż są one ulokowane w różnych partiach ciała, jest ich najwięcej m.in. na dłoniach i stopach. Jeżeli więc właśnie te obszary pocą się na skutek wysokiej temperatury ciała, nie ma powodów do zmartwień.

Problem pojawia się wówczas, gdy wydzielanie potu w tych miejscach zaczyna być dla nas uciążliwe. Mianem nadmiernej potliwości dłoni i stóp określa się zjawisko, zjawisko, które polega na wzmożonej aktywności gruczołów potowych. Prowadzi ona do wydzielania takiej ilości potu, która przewyższa fizjologiczne potrzeby organizmu.

Czy wiesz, że?

Nadmierna potliwość to nie tylko defekt estetyczny. Wraz z potem wydzielane są m.in. sód, potas, magnez, co może prowadzić do nadmiernej utraty pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak przeciwdziałać nadmiernej potliwości dłoni i stóp?

Pierwszym krokiem w stronę walki z nadmierną potliwością dłoni i stóp jest określenie przyczyny takiego stanu. Należy ustalić, czy powodem są np. czynniki emocjonalne, nieodpowiednia dieta, niektóre choroby. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala na dobranie odpowiednich metod leczenia – o ile jest to konieczne.

Jeżeli wzmożona potliwość dłoni i stóp nie wynika z zaburzeń zdrowotnych, można zastosować środki działające objawowo.

Stosowanie antyperspirantów

Antyperspiranty to produkty, których celem działania jest zahamowanie wydzielania potu. Zasada funkcjonowania tego typu preparatów polega na blokowaniu przewodów wyprowadzających poprzez utworzenie specjalnego czopu. Do jego powstawania dochodzi w efekcie neutralizowania kwaśnych soli glinu przez pot o mniej kwaśnym odczynie. W zależności od składnika aktywnego zawartego w antyperspirancie, czop może być płycej lub głębiej umiejscowiony.

W przypadku dłoni i stóp warto sięgnąć po antyperspirant w kremie do rąk i stóp, np. Ducray Hidrosis Control. To preparat o udowodnionej 51% redukcji potu po pierwszym użyciu *. Jest przeznaczony do wszystkich typów skóry. Charakteryzuje się kremową konsystencją, która po zaaplikowaniu szybko staje się niewidoczna i nieklejąca, co jest niezwykle ważne w przypadku stosowania na skórę dłoni czy stóp.

Noszenie rzeczy z naturalnych materiałów

Walkę z nadmierną potliwością stóp wspomoże noszenie skarpetek z naturalnych materiałów oraz zakładanie przewiewnego obuwia. Należy także wymienić w obuwu wkładki syntetyczne na wkładki skórzane.

Opanowanie stresu

Nadmierna potliwość dłoni i stóp może być reakcją na sytuacje stresowe. Warto nauczyć się radzenia sobie ze stresem i zdenerwowaniem poprzez stosowanie odpowiednich technik. Być może potrzebna okaże się konsultacja z psychologiem lub innym specjalistą.

Nadmierne pocenie dłoni i stóp wcale nie musi być uciążliwe. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na zahamowanie wydzielania potu. Kluczowe jest jednak odnalezienie przyczyny tego problemu.

*Antyperspirant nakładany na dłonie i stopy raz dziennie przez 6 dni. Pomiar potu za pomocą skarpetek zebranych i zważonych po wielokrotnym wystawieniu na działanie wysokich temperatur. 37 dorosłych, pomiędzy 19. a 56. rokiem życia, z nadmierną potliwością na stopach.

DODANO

Ten wpis powstał we współpracy z marką Ducray .