Blog Twarz

Kosmetyki antystresowe – nowy sposób na walkę ze zmarszczkami

Hebe
Hebe
Dzięki nim nie unikniesz stresu, ale możesz zminimalizować jego skutki widoczne na twarzy – kosmetyki antystresowe przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jakimi składnikami i suplementami bronić się przed następstwami stresu oksydacyjnego – zmarszczkami i zmęczoną cerą?
Kosmetyki antystresowe – nowy sposób na walkę ze zmarszczkami

Dzięki nim nie unikniesz stresu, ale możesz zminimalizować jego skutki widoczne na twarzy – kosmetyki antystresowe przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jakimi składnikami i suplementami bronić się przed następstwami stresu oksydacyjnego – zmarszczkami i zmęczoną cerą?

Jaki jest wpływ stresu na skórę? Co to jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny jest jednym z etapów reakcji stresowej organizmu. Pojawia się też pod wpływem czynników zewnętrznych – zanieczyszczeń powietrza, promieni UV, światła niebieskiego – i wywołuje wytwarzanie nadmiernej ilości reaktywnym form tlenu, czyli wolnych rodników. Może być ich tyle, że skóra nie będzie w stanie im przeciwdziałać i zniszczenia będą przeważać nad naturalnymi procesami regeneracji.

Ważne!

Stres wpływa negatywnie na homeostazę organizmu, powodując m.in. silne zaburzenia procesów regeneracji bariery ochronnej naskórka.

Niestety, pod wpływem stresu oksydacyjnego i codziennych trosk szybciej się starzejemy – proces odbija się piętnem w postaci zmarszczek na skórze. Cera wrażliwa reaguje na stres zwiększoną reaktywnością, a cera trądzikowa zwiększoną ilością wyprysków. Co możesz w takiej sytuacji zrobić? Idealnym wyjściem byłoby się przestać stresować, ale wiemy, że to utopia.

Trzeba w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie psychiczne i codzienny relaks. Kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym i anti-aging, które tworzą na twarzy swoistą tarczę ochronną są dodatkiem wspierającym w walce o zachowanie młodego wyglądu na dłużej.

Kosmetyki antystresowe dla zmęczonej skóry – co powinny zawierać?

To przede wszystkim sera, kremy i maseczki chroniące przed stresem antyoksydacyjnym. Kosmetyki antystresowe powinny charakteryzować się:

  • wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, jeśli są stosowane na dzień,
  • ochroną przed wolnymi rodnikami, czyli zawierać antyoksydanty (np. witaminę C, witaminę E, polifenole, flawonoidy, koenzym Q10 i inne),
  • doraźnym działaniem przeciwzapalnym (np. wąkrota azjatycka, niacynamid),
  • doraźnym działaniem nawilżającym (np. kwas hialuronowy, aloes).

Stres oksydacyjny i suplementy

Niestety, nawet najlepszy krem przeciwzmarszczkowy nie pomoże, jeśli organizm nie jest dobrze nawodniony i nie ma stałej „dostawy” witamin i minerałów. Można się wspomóc suplementami (choć wiadomo, że nie mogą być zamiennikami zdrowej diety), które zostały specjalnie opracowane do ograniczania skutków stresu. Na przykład zdobywająca popularność ashwagandha pomaga w radzeniu sobie z napięciem nerwowym i utrzymywaniu lepszego samopoczucie. Podobnie jak różeniec górski, który redukuje zmęczenie.

Witamina E pomaga w ochronie antyoksydacyjnej skóry. Również magnez i witamina B6 wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Uspokajająco działa m.in. melisa, którą można pić lub zażywać w tabletkach w okresach wzmożonego stresu. Aby lepiej się wyspać sięgnij po suplementy z melatoniną.

Zobacz też, jak urządzić w domu SPA w rytmie slow, które pomoże Ci zwolnić po pełnym wrażeń dniu i się zrelaksować.

Pamiętaj!

Żaden kosmetyk ani suplement diety nie pomoże Ci zredukować stresu, a jedynie zminimalizuje jego skutki na skórze. Jeśli potrzebujesz wsparcia, nie bój się poprosić o pomoc psychoterapeutę lub bliską osobę.