Pani doktor odpowiedziała na kilka pytań najczęściej zadawanych przez pacjentów.

Jak długo powinno zajmować szczotkowanie zębów? Wyniki badań klinicznych wskazują, że czas trwania szczotkowania jest pozytywnie skorelowany z ilością usuniętej płytki nazębnej, czyli im dłużej, tym lepiej. Pacjenci zazwyczaj wierzą, że spędzają na szczotkowaniu zębów znacznie więcej czasu, niż w rzeczywistości: średnio 30–60 sekund! (Niezależnie od tego, czy jest to szczoteczka manualna, czy elektryczna, powinniśmy myć zęby przez minimum dwie minuty)

Jakie znaczenie ma rodzaj szczoteczki, której używamy? Przy wyborze szczoteczki należy uwzględnić stan zdrowia jamy ustnej, dziąseł, ustawienie zębów w łuku zębowym oraz wiek danej osoby. Nie zapominajmy, że szczotkowanie zębów powinno kończyć się myciem powierzchni języka. Warto więc kupić szczoteczkę, która na główce ma specjalną powierzchnię do jego czyszczenia.

A co z pastą do zębów? Pasta musi zawierać fluor, bo to on hamuje demineralizację i wspiera remineralizację. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować pasty o działaniu antybakteryjnym. Tu polecam pastę z triklosanem i kopolimerem. Triklosan ma działanie bakteriobójcze, kopolimer sprawia, że triklosan utrzymuje się na powierzchni zębów i dziąseł nawet do kilkunastu godzin. Służy to nie tylko zapobieganiu próchnicy i stanom zapalnym dziąseł, ale też ich leczenie na wczesnym etapie rozwoju.

W jakim wieku dzieci powinny zacząć myć zęby? Między 6, a 8 miesiącem życia, gdy pojawią się pierwsze mleczne zęby. Wówczas to rodzic powinien je szczotkować. Najlepiej, gdy ta czynność ma formę zabawy. Dzięki temu dziecku jest łatwiej oswoić się z myciem zębów. Około 3 roku życia można już nauczyć dziecko szczotkowania metodą polegającą na kreśleniu szczoteczką kółeczek po powierzchniach zębów przy lekko otwartych ustach. Około 6. roku życia, gdy pojawią się stałe zęby trzonowe („szóstki”), należy zwrócić uwagę na czyszczenie ich powierzchni żujących, tak by nie dopuścić do zapoczątkowania tam procesu próchnicowego.

Kiedy umówić dziecko na pierwszą wizytę u dentysty? Idealnie jest odbyć taką wizytę około pierwszych urodzin dziecka. Wówczas dentysta ma szansę sprawdzić, czy zęby zaczynają się prawidłowo wyrzynać, czy odpowiednio jest przeprowadzana higiena jamy ustnej. Wizyta adaptacyjna ma duże znaczenie pod kątem oswojenia dziecka z gabinetem stomatologicznym.