Blog Makijaż

Wszystko o sztucznych rzęsach – jak nakładać sztuczne rzęsy, jak je odklejać i pielęgnować + PRZEGLĄD BESTSELLERÓW

Hebe
Hebe
Jak przykleić sztuczne rzęsy? Wybrać kępki, rzęsy na pasku czy połówki? Jak przyklejać rzęsy od dołu? Zapraszamy do poradnika sztucznych rzęs. Omawiamy ich rodzaje, techniki aplikacji, przydatne pęsety i kleje. Podpowiadamy, jakie rzęsy wybierać i jak się z nimi obchodzić, by ich noszenie sprawiało frajdę i dawało komfort. Zobacz, na jakie kolekcje warto zwrócić uwagę przy wyborze sztucznych rzęs dla siebie.
Wszystko o sztucznych rzęsach – jak nakładać sztuczne rzęsy, jak je odklejać i pielęgnować + PRZEGLĄD BESTSELLERÓW

Jak przykleić sztuczne rzęsy? Wybrać kępki, rzęsy na pasku czy połówki? Jak przyklejać rzęsy od dołu? Zapraszamy do poradnika sztucznych rzęs. Omawiamy ich rodzaje, techniki aplikacji, przydatne pęsety i kleje. Podpowiadamy, jakie rzęsy wybierać i jak się z nimi obchodzić, by ich noszenie sprawiało frajdę i dawało komfort. Zobacz, na jakie kolekcje warto zwrócić uwagę przy wyborze sztucznych rzęs dla siebie.

Rodzaje sztucznych rzęs – jakie rzęsy wybrać?

Kępki, paski czy połówki

Produkty można podzielić najprościej na trzy kategorie:

  • Kępki – pojedyncze kępki pozwalają na modelowanie oprawy oka z uzyskaniem efektu zbliżonego do naturalnego. Dobrze, gdy w opakowaniu znajdują się kępki o różnej długości – dłuższe nakleja się bliżej zewnętrznego brzegu, krótsze bliżej kącika oka. Kępki pozwalają przedłużyć naturalne rzęsy, a także je zagęścić. Dają efekt wielowymiarowości. Naklejasz tyle, ile chcesz. Możesz wygodnie uzupełnić nimi ubytki.
  • Rzęsy na pasku lub cieniutkiej żyłce – to ogromna kategoria, w której mieszczą się rzęsy w wersji mini (idealne na co dzień) i w wersji dramatycznej („pióropusze” na specjalne okazje). Nie brakuje również wypośrodkowanych modeli. Paski mogą być przezroczyste i silikonowe (od takich polecamy zacząć przygodę z klejeniem rzęs) lub czarne, zwykle nieco grubsze od przezroczystych. Kolekcji jest naprawdę bardzo dużo, więc każda z nas powinna znaleźć coś dla siebie w kategorii Sztuczne rzęsy.
  • Tzw. połówki – to tak naprawdę o połowę krótsze paski, które nakleja się bliżej zewnętrznego kącika oka. Nazywane są też półpaskami. Nadają oku kociego spojrzenia. Możesz kupić gotowe połówki, ale wiele makijażystek poleca przecięcie klasycznych rzęs na pasku na dwie części – w ten sposób z jednego kompletu otrzymasz dwie pary. Połówki polecane są szczególnie dla osób z opadającą powieką.
Samoprzylepne, na klej, a może magnetyczne?

Bez względu na rodzaj materiału rzęsy możemy podzielić na produkty samoprzylepne (np. Eylure Pre-Glued) i przyklejane na dodatkowy klej. Producenci wprowadzają też sztuczne rzęsy na wodę, a właściwie z warstwą kleju aktywowanego wodą. Lubiane są też rzęsy magnetyczne – mocowane siłą przyciągania do eyelinera z magnetycznymi drobinkami.

Syntetyczne lub z naturalnego włosia

Rzęsy mogą być syntetyczne lub naturalne. Które są lepsze? Wszystko zależy od gustu i preferencji. Syntetyczne nie muszą odbiegać jakością od naturalnych – bywają równie estetyczne i bardzo wytrzymałe. Naturalne mogą być wykonane z ludzkich włosów poddanych sterylizacji (np. Ardell 257), a także z jedwabiu (np. Lash Brow). Na szczęście odchodzi się od rzęs pozyskiwanych z futra norek syberyjskich. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie produkt jest cruelty free i nie zawiera włosia odzwierzęcego, koniecznie zapoznaj się z informacją na karcie lub opakowaniu rzęs – takie dane zaufani producenci bez problemu umieszczają w opisach artykułów.

Jaki klej do rzęs wybrać

Białe kleje stają się transparentne po zastygnięciu, więc powinny być niewidoczne na oczach. Na rynku dostępne są też kleje w kolorze czarnym – polecane dla osób już nieco wprawionych w przyklejanie rzęs. Niedawno pojawiły się również kleje będące jednocześnie czarnym eyelinerem. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość aplikacji. Najpopularniejsze są kleje Ardell z serii DUO.

Ważne!

Wszystkie kleje do rzęs dostępne w Hebe są testowane i bezpieczne w użytkowaniu.

Jak przykleić sztuczne rzęsy na pasku?

Przed makijażem zadbaj o stabilizację ręki – oparcie łokcia np. o toaletkę, dobre oświetlenie i lusterko. Rzęsy nakleja się na w pełni wykonany makijaż oka. Warto przyciemnić naturalną linię oka cieniem, kredką lub eyelinerem. Twoje naturalne rzęsy powinny być pomalowane tuszem. Jeśli są proste, podkręć je zalotką. Kobiety o rzęsach naturalnie podkręconych mogą pominąć ten krok.

Pęseta do sztucznych rzęs

Wśród produktów Hebe Professional znajdziesz aplikator przeznaczony do szybkiego i łatwego nakładania sztucznych rzęs. Specjalnie wyprofilowany kształt ułatwia precyzyjne umiejscowienie rzęs na powiece.

1. Odklej naturalne rzęsy z opakowania

Podważ ich koniec palcami lub pęsetką i delikatnie oderwij. Uważaj, by ich nie odkształcić. Jeśli pasek jest sztywny, możesz go nieco uelastycznić, wyginając z wyczuciem w palcach w każdą stronę.

2. Czas na przymiarkę rzęs do oka

Połóż sztuczne rzęsy na naturalnych i oceń, jak wyglądają. Zwykle pasek jest za długi, dlatego należy go skracać.

  • Odległość przyklejania od wewnętrznego kącika powinna wynosić ok. 0,3 - 1 cm.
  • Rzęsy powinny kończyć się o ok. 2 mm przed ostatnią naturalną rzęsą – dają wtedy ładne przedłużenie i efekt kociego oka.

Chodzi o to, aby sztuczne rzęsy na pasku były niewyczuwalne na oczach, lekkie i komfortowe w noszeniu. Jeśli pasek będzie za długi, może odklejać się przy wewnętrznym kąciku lub urażać przy noszeniu. Skracanie sztucznych rzęs rozpoczynaj od zewnętrznego końca.

Wskazówka

Jeśli rzęsy będą za długie, powieka będzie wyglądać na opadniętą, a oko na zmęczone.

4. Przyklejanie

Kropelkę kleju nanieś na grzbiet dłoni i przeciągnij po niej pasek sztucznych rzęs. Klej możesz też nałożyć pęsetką. Poczekaj 30-45 s, aż klej zacznie wiązać i dopiero po upływie tego czasu zabierz się do przyklejania rzęs.

Uwaga!

Im mniej użyjesz kleju, tym lepiej! Za dużo kleju może wyglądać nieestetycznie, jeśli nadmiar zaleje włoski i naruszy makijaż.

  • Sposób tradycyjny – nad linią rzęs

Trzymając pasek za środek, przyłóż go do linii rzęs w centralnej części oka. Przykleja się go tuż przy ich nasadzie – do skóry, a nie do włosków. Trzymaj oczy w połowie otwarte, nie zamykaj ich całkowicie podczas aplikacji. Następnie przyłóż pasek do zewnętrznego i wewnętrznego kącika. Zobacz, czy rzęsy leżą na właściwej pozycji – masz chwilkę, nim klej zwiąże, aby wyregulować ich położenie. Dociśnij rzęsy sztuczne do naturalnych, używając specjalnych pęsetek do przedłużania rzęs albo aplikatora do sztucznych rzęs. Możesz też użyć zalotki, która scali naturalne włoski ze sztucznymi.

  • Sposób polecany przez wizażystki – klejenie rzęs od spodu

Może wydawać się nieco skomplikowany, ale daje fenomenalne rezultaty – sposób klejenia rzęs od spodu naturalnych rzęs sprawia, że sztuczne rzęsy są nie do odróżnienia od Twoich. Nie widać ich od góry, ani gdy masz zamkniętą powiekę. Do tego zadania potrzebne są rzęsy na cieniutkiej żyłce, które nakleja się na linii rzęs, ale od spodu, a nie od góry, jak w tradycyjnym sposobie.

Warto poeksperymentować z obydwoma technikami i nie zrażać się – przyklejanie rzęs wymaga nieco wprawy. Używając małego lusterka, sprawdź, jak pasek prezentuje się od góry.

Jak przykleić kępki?

Do przyklejenia kępek niezbędna jest miękka pęseta, czyli taka którą naciska się łatwo, bez oporu. Chwyć kępkę pęsetką i zamocz jej koniec w kropelce kleju wyciśniętego na dłoni. Rzęsy najwygodniej nakleja się od spodu – do linii, skąd wyrastają naturalne włoski, do skóry, ale uwaga – nie do linii wodnej!

Zacznij od aplikacji kępek od środka oka, przyklejając włoski równe długością z Twoimi naturalnymi rzęsami i przechodź do zewnętrznego i w razie potrzeby wewnętrznego brzegu, naklejając krótsze i dłuższe rzęsy. Zaaplikuj tyle kępek, na ile masz ochotę. Kierunek wzrostu kępki powinien być zgodny z kierunkiem wzrostu Twoich rzęs.

Ważne Przyklejając ostatnią kępkę przy zewnętrznym kąciku, zostaw 3 mm „zakładki” – po to, aby linia ostatnich sztucznych rzęs łączyła się z linią kreski oka. Gdyby ostatnia kępka kończyła się tam, gdzie znajduje się ostatnia naturalna rzęsa, mogłabyś uzyskać niechciany efekt smutnego oka.

Jak zdjąć sztuczne rzęsy?

Odhacz zewnętrzny kącik paska pęsetką lub paznokciem i delikatnie odklej pasek. Złap rzęsy stabilnie dwoma palcami i zdejmij z nich resztkę kleju. Możesz użyć w tym celu patyczków higienicznych i płynu micelarnego. Niektóre wizażystki polecają również zamoczenie rzęs na chwilę w płynie micelarnym i wysuszenie ich chusteczką. Suche i czyste rzęsy przechowuj w oryginalnym opakowaniu.

Uwaga!

Nie zmywaj makijażu ze sztucznymi rzęsami olejkami do demakijażu, płynami dwufazowymi i mleczkami i innymi produktami, które mogłyby je zniekształcić.

Rzęsy nie mogą być wyczuwalne w noszeniu. Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój komfort. Które produkty spełnią to zadanie? Oto przegląd najpopularniejszych marek i kolekcji.

Lubiane marki i kolekcje sztucznych rzęs

Ardell

Marka Ardell to chyba najpopularniejsza marka sztucznych rzęs. Seria Natural stała się już klasykiem wśród wielbicielek subtelnie przedłużonych i zagęszczonych włosków. Seria Wispies spodoba się osobom szukającym mocniejszego efektu na imprezę. Natomiast dla kobiet, które oczekują większej „dramy” na oczach, polecamy serie Remy Lashes lub Faux Minx. Bez względu na długość, objętość i gęstość kępek, wszystkie rzęsy Ardell są komfortowe w noszeniu. Większość jest wykonana z naturalnych, sterylizowanych ludzkich włosów. W ciągu dnia możesz zapomnieć, że masz je na sobie.

Eylure

Marka Eylure również specjalizuje się w produkcji sztucznych rzęs. Lubiane są jej rzęsy samoprzylepne (wygodne na co dzień) oraz kępki cenione za zróżnicowane długości. Plusem jej to, że w wielu opakowaniach rzęs Eylure dołączany jest klej, którego nie trzeba dodatkowo dobierać. Tu również mamy do wyboru szereg efektów – od bardzo subtelnych włosków, przez efekt wielowymiarowości, po prawdziwy „wachlarz” dla wielbicielek maksymalnej objętości.

Prawidłowo aplikowane, zdejmowane, czyszczone i przechowywane rzęsy możesz używać wiele, wiele razy! Nawet codziennie, jeśli tylko masz na to ochotę. Praktyka czyni mistrza – gdy wprawisz się w technikę, a przede wszystkim znajdziesz ulubiony sposób na przyklejanie rzęs i dobierzesz produkty do kształtu oka, aplikacja będzie szła Ci sprawnie i szybko.