Mężczyźni

Jak przetrwać bez barbera? Poznaj sekrety pielęgnacji brody w domu

Hebe
Hebe
Wystarczy kilka dobrych kosmetyków i akcesoriów, takich jak olejek do brody, właściwa szczotka i trymer, aby zarost nabrał estetycznego kształtu.
Jak przetrwać bez barbera? Poznaj sekrety pielęgnacji brody w domu

Nie możesz umówić się do barbera, a chciałbyś zadbać o zarost w profesjonalny sposób? Spokojnie, pielęgnacja brody w domu może przynieść równie dobre efekty. Wystarczy kilka dobrych kosmetyków i akcesoriów, takich jak olejek do brody, właściwa szczotka i trymer, aby zarost nabrał estetycznego kształtu.

Dlaczego i kiedy kosmetyki do brody są konieczne?

Olejki i balsamy do brody pełnią funkcje, których podstawowe kosmetyki do włosów nie spełniają. Włosy na twarzy różnią się bowiem od tych na głowie – są grubsze, a ich struktura jest bardziej skręcona. Dobre kosmetyki do pielęgnacji brody nie są najtańsze, ale zwykle są bardzo wydajne, więc wystarczają nawet na kilka miesięcy stosowania – inwestycja się opłaca. Po produkty sięgnij, gdy Twój zarost ma już kilka milimetrów długości. Wtedy skóra zaczyna mieć problemy z odpowiednim złuszczaniem i zaczyna swędzieć.

Co powinno znaleźć się w podstawowym zestawie do pielęgnacji brody?

Do niezbędnego zestawu do brody skompletuj:

  • szampon do brody – może być w formie płynnej lub w kostce, ale powinien zawierać naturalne składniki odżywcze. Musi też dobrze zmiękczać zarost, ponieważ włos na brodzie jest sztywniejszy niż na głowie i trudniej go ujarzmić. Dobry przykład: szampon do brody Renee Blanche Olio Da Barbra;
  • olejek do brody, który nie tylko modeluje i zmiękcza włosy, ale przede wszystkim odżywia skórę. Łagodzi i koi podrażnienia wywołane dyskomfortem, który pojawia się u wielu brodaczy podczas zapuszczania zarostu. Systematyczne stosowanie sprawi, że włosy na brodzie staną się mocniejsze, nie będą kruszyć się i wypadać. Dobry olejek stanowi też barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mróz, wiatr i słońce. Odpowiednio dobrany będzie działał przeciwzapalnie – np. olejek do brody Barbero ma właściwości odkażające dzięki ekstraktowi z trawy cytrynowej;
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Porada barbera: skład olejków

Zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Im mniej sztucznych dodatków, tym lepiej. Dobre olejki do brody zawierają np. olej rycynowy, olej z pestek winogron, arganowy, makadamia, jojoba, awokado czy olej ze słodkich migdałów. Wiele produktów ma też w składzie witaminę E, która opóźnia procesy starzenia się skóry.

  • wosk do brody – nie obędziesz się bez niego, jeśli chcesz ujarzmić dłuższą brodę lub podkręcić wąsa. Jeśli nie odpowiada Ci gęsta konsystencja produktów, wypróbuj krem do stylizacji.
  • kartacz, czyli specjalną szczotkę, której nie powinno zabraknąć w zestawie pielęgnacyjnym do brody. Łagodnie, ale skutecznie rozczesze włosy i ułatwi ich stylizację. Poza tym kartacz pełni rolę masażera stymulującego skórę i pobudzającego brodę do wzrostu. Tradycyjny kartacz ma włosie z dzika, które zapobiega elektryzowaniu się zarostu. Przydatny może być też specjalny grzebień do brody z rzadkimi ząbkami.
  • Trymer i nożyczki, czyli coś dla odważnych. Jeśli sama pielęgnacja brody w domu Ci nie wystarcza i chcesz samodzielnie ją podstrzyc, zaopatrz się w maszynkę z końcówkami do strzyżenia brody i nożyczki.
DODANO
DODANO
DODANO
DODANO

Jak pielęgnować brodę w domu?

Krok 1 – Brodaczu, myj brodę codziennie!

Jeśli myślisz o zapuszczaniu brody, powinieneś myć ją codziennie, najlepiej rano – nie tylko zachowasz wysoki stopień higieny i usuniesz resztki jedzenia, które mogą się w niej zapodziać, ale też łatwiej ją ułożysz. Użyj zmiękczającego szamponu do brody. Następnie osusz włosy ręcznikiem (jeśli masz krótszy zarost) lub suszarki (jeśli masz dłuższą brodę) oraz kartacza, by nadać brodzie foremny kształt. Gdy włosy są jeszcze delikatnie wilgotne, sięgnij po olejek do brody.

Krok 2 – odżywianie brody

Olejek do brody jest zwykle wyposażony w pipetkę, która ułatwia aplikację kosmetyku bezpośrednio na skórę. Wmasuj go w skórę brody za pomocą dłoni, wsuwając palce pod zarost, pozostałość odżywczego kosmetyku rozprowadź równomiernie na całej długości włosów. Następnie użyj kartacza, jeszcze raz przeczesznim brodę, formując schludny kształt.

Dla mężczyzn z krótszą brodą wystarczą 3-4 krople olejku. Ilość będzie się zwiększać wraz z długością zarostu – z czasem będziesz wiedział, jaka ilość jest dla Ciebie odpowiednia.

Porada barbera: zapach kosmetyków do brody

Do wyboru masz kosmetyki o zapachach cytrusowych, drzewnych, korzennych, a także przypominających klasyczne produkty do golenia, a nawet kolę, whiskey czy piwo. Olejki do brody są najbardziej aromatyczne z grupy kosmetyków do brody. Nie zawsze zapach od razu będzie strzałem w dziesiątkę. Czasem warto wypróbować kilka z nich, aby trafić na swój ulubiony. Aromat może stać się Twoim dominującym zapachem, który przebije nawet perfumy. Warto, by odpowiadał też Twojej partnerce. Gdy trafisz na swój ulubiony, nie będziesz chciał się z nim rozstać.

Krok 3 – krem lub wosk do wąsów i brody

Jeśli masz dłuższy zarost i chcesz utrzymać go w ryzach, niezbędny będzie krem lub wosk do brody. Ten drugi pozwoli podkręcić wąsy lub zebrać je na boki, by odsłoniły usta. Produkt ma gęstą, twardą konsystencję. Zeskrob odrobinę i potrzyj, by rozpuścił się w palcach – wówczas łatwiej się rozprowadzi. Prawdziwi brodacze noszą go w kieszeni przez cały dzień, podkręcając nim wąsa w razie potrzeby! Przy ujarzmianiu gęstej, długiej brody nieoceniony będzie też krem – wygładzi niesforne kędziory, a jego aplikacja jest łatwiejsza i szybsza niż wosku.

Krok 4 – strzyżenie brody w domu

Na YouTubie możesz znaleźć sporo tutoriali, które pozwolą Ci za pomocą trymera bądź nożyczek ujarzmić brodę. Np. ten 3,5 minutowy filmik pozwoli Ci przetrwać bez barbera:

Aby zadbać samodzielnie o brodę, nie potrzebujesz spędzać długich godzin przed lustrem. Liczy się systematyczność – wystarczy kilka minut dziennie, by osiągnąć bujny, a przede wszystkim schludny zarost. Wówczas wizyta u barbera będzie mogła poczekać kilka dobrych miesięcy. Powodzenia!

DODANO
DODANO
DODANO
DODANO