Ocet na włosy i efekt wow! Na jakie problemy pomagają kosmetyki octowe do włosów?
Jakie właściwości ma ocet na włosy? Kiedy sięgnąć po płukankę octową? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące stosowania octu w postaci płukanek octowych, wcierek, masek i sprayów do włosów.
Co to jest ocet na włosy
Najpopularniejszy do robienia płukanek do włosów jest ocet jabłkowy, ale można też korzystać z octu otrzymywanego np. z winogron czy malin. To naturalne produkty powstające w wyniku fermentacji owoców i istne bomby substancji odżywczych dla włosów i skóry głowy. Przykładowo w occie jabłkowym znajduje się ok. dwudziestu związków mineralnych i pierwiastków (m.in. żelazo, fluor, potas, miedź, wapń, sód), a także witaminy (A, B1, B2, B6, C, E), kwas mlekowy, jabłkowy i octowy, enzymy, aminokwasy i pektyny.
Uwaga!
W pielęgnacji włosów nie stosuj octu spirytusowego! To zupełnie coś innego i możesz sobie zaszkodzić.
Jakie właściwości ma ocet jabłkowy na włosy
Co ciekawe, ocet owocowy na włosy jest produktem uniwersalnym, który pomaga na różne problemy i można go stosować do każdego rodzaju włosów.
- Przywraca naturalne pH skalpu, ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i wspomaga walkę z nadmiernym rogowaceniem, dlatego stosuje się ocet na łupież i inne dolegliwości skóry głowy.
- Uzupełnia niedobory cennych mikroelementów i usuwa niepotrzebne nadbudowy minerałów z twardej wody.
- Sprawia, że włosy stają się gładkie i lśniące – ocet jest doskonały do włosów wysokoporowatych.
- Ponieważ ocet jabłkowy zamyka łuskę włosa, jest polecany do włosów farbowanych – nie tylko zapobiega ich wysuszeniu, ale też utrwala kolor, chroniąc przed jego wypłukaniem.
- Jeśli masz włosy niskoporowate i problem z przetłuszczaniem się, sięgnij po płukankę octową, która usuwa nadmiar sebum i unosi włosy u nasady – staną się lżejsze.
- Ocet zapobiega wypadaniu włosów i pobudza je do wzrostu.
Domowa płukanka octowa do włosów – jak ją zrobić?
Wlej łyżkę stołową octu do dzbanka o pojemności około 0,5 l. Wymieszaj z wodą i przepłucz włosy. Jeśli masz długie kosmyki możesz je włożyć na chwilę do miski z roztworem, a dopiero potem spłukać ponownie mieszkanką.
Wcierka octowa – jak ją zrobić?
Wcierka octowa, tzw. pre-poo, wymaga większego stężenia roztworu – małą łyżeczkę zmieszaj z około 100 ml wody. Mieszankę warto rozrobić w buteleczce z pipetą, która ułatwi wcieranie we włosy. Po 10-15 min. umyj głowę. Przeczytaj więcej o różnych rodzajach wcierek do włosów.
Jak często stosować ocet na włosy?
Płukankę octową stosuj 1 raz na 2 tygodnie – to w zupełności wystarczy, by poprawić kondycję włosów. Częściej możesz stosować wcierki i gotowe kosmetyki zawierające ocet, takie jak octowe toniki do skóry głowy, odżywki octowe, nabłyszczające spraye czy intensywnie regenerujące maski z octem.
Wszystkie znajdziesz w Hebe w dziale Pielęgnacja włosów.