Blog Twarz

Jak stosować kwas azelainowy w pielęgnacji twarzy?

Hebe
Hebe

Kwas azelainowy cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Nic dziwnego - może mieć zbawienny wpływ na cerę problematyczną, zwłaszcza trądzikową. Sprawdźmy więc, jak stosować kwas azelainowy w sposób skuteczny, a także komu w szczególności jest on polecany.

Jak stosować kwas azelainowy w pielęgnacji twarzy?

Jakie właściwości ma kwas azelainowy?

Kwas ten jest związkiem chemicznym, który można znaleźć w roślinach takich jak jęczmień oraz proso. Odpowiada za ich odporność, działa bowiem przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a także antyoksydacyjne. Takie właściwości kwas azelainowy ma również, jeśli chodzi o cerę, dlatego obecnie na dużą skalę stosowany jest w kosmetologii.

Ważną cechą, jeśli chodzi o ten kwas jest fakt, iż nie działa fototoksycznie. Oznacza to, że kurację przy jego udziale można przeprowadzać przez cały rok, również w okresie letnim, bez ryzyka powstawania dodatkowych przebarwień. Pomimo tego podczas stosowania warto zadbać o aplikację kremu z filtrem UV tak, aby nie pogłębiać ewentualnych problemów z nadmierną pigmentacją.

Jakie zastosowanie i działanie ma kwas azelainowy?

Popularny, skuteczny i polecany wielu osobom. Właśnie taki jest kwas azelainowy, który z powodzeniem mogą stosować nawet kobiety w ciąży (ale o tym dopiero za chwilę).

Jakie jednak dokładnie jest jego zastosowanie?

Po pierwsze, działa on antybakteryjnie. Hamuje więc stany zapalne występujące na skórze, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy cerze trądzikowej.

Po drugie, reguluje wydzielanie sebum. Jest to również ważna cecha, sprawdzająca się zwłaszcza przy skórze trądzikowej oraz z widocznymi zaskórnikami. 

Po trzecie, świetnie niweluje przebarwienia. Najczęściej pojawiają się one na skórze dojrzałej, a także w skutek przyjmowania różnego rodzaju leków oraz w efekcie zmian hormonalnych. Przebarwienia mogą wynikać także z niestosowania kremów z filtrem UV, które warto aplikować przez cały rok, również w okresie zimowym.

Po czwarte, kwas azelainowy jest doskonałym antyoksydantem. Dzięki temu ma działanie niszczące wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry. Z powodzeniem można wykorzystywać go więc również przy cerze dojrzałej, aby zachować jej lepszy wygląd.

Z naszego bloga dowiesz się również, jak działa kwas salicylowy oraz kiedy po niego sięgnąć.

Jak często stosować kwas azelainowy?

Kluczem do sukcesu w przypadku kuracji kwasami jest odpowiednia częstotliwość ich stosowania. Nierzadko można znaleźć go w kosmetykach do samodzielnego aplikowania, w przypadku których najważniejsze są zalecenia producenta. Zazwyczaj jednak maści oraz kremy stosuje się raz dziennie przez okres do 6 miesięcy. Pierwsze efekty najczęściej widoczne są jednak wcześniej, nawet po 6 tygodniach.

Pod względem stosowania warto też zaznaczyć, że kwas ten można łączyć z innymi kosmetykami, zwłaszcza przy cerze problematycznej, gdy niezbędne jest bardziej celowe działanie. Dotyczy to zwłaszcza nasilonego trądziku oraz przebarwień skórnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie warto jednak skonsultować się z dermatologiem, który zaleci najlepszy sposób postępowania.

Warto także korzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych z użyciem tego kwasu. W tej sytuacji jego stężenie będzie dobierane przez specjalistę i często okaże się wyższe, aniżeli w kosmetykach do samodzielnego stosowania. Dzięki temu pozytywne efekty mogą być widoczne szybciej.

O czym jeszcze pamiętać stosując kwas azelainowy? Absolutną podstawą jest to, aby podczas aplikacji kosmetyków go zawierających unikać kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi. W przeciwnym razie możliwe są podrażnienia, które można zminimalizować dzięki obfitemu zmyciu produktu wodą.

Wskazówka

Kwas azelainowy ma cechy wybielające, stąd też może nie być zalecany w przypadku osób o ciemniejszej karnacji.

Jakie są przeciwskazania do stosowania tego kwasu?

Choć uznaje się go za niezwykle bezpieczny, to także w przypadku kwasu azelainowego istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Jednym z nich jest terapia pochodnymi witaminy A, czyli m.in. retinolem. Dodatkowym są widoczne uszkodzenia skóry, w tym aktywne stany zapalne na cerze, które najpierw trzeba wyleczyć.

Warto mieć też na uwadze potencjalne działania niepożądane. Wśród tych ostatnich najczęściej występuje pieczenie, rumień, a także świąd skóry. Zazwyczaj jednak miejscowe podrażnienie ustępuje podczas dalszego procesu leczenia.

Czy kwas azelainowy mogą stosować kobiet w ciąży?

Kuracja kwasami zazwyczaj odradzana jest w okresie ciąży. Jednak w przypadku kwasu azelainowego jest to dopuszczalne, co wynika z faktu, że słabo przenika on do krwioobiegu. Obejmuje to także okres karmienia piersią, choć również w tym czasie zaleca się szczególną ostrożność. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej też dopytać o tę kwestię swojego lekarza lub dermatologa.

Czy warto stosować kwas azelainowy w pielęgnacji twarzy? Jak doskonale widać, zdecydowanie tak, zwłaszcza przy cerze trądzikowej oraz z przebarwieniami. O najlepszy rodzaj kwasu do swojego rodzaju skóry warto dopytać także kosmetologa, który powinien doradzić też najlepsze kosmetyki do pielęgnacji.