Włosy

Lato w Twoich włosach - jak je pielęgnować i chronić. Okiem eksperta

Hebe
Hebe

Latem włosy są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury, a także słonej lub chlorowanej wody. Pielęgnacja powinna skupić się w tym czasie na profilaktyce, ochronie ich struktury i koloru oraz na zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. 

Lato w Twoich włosach - jak je pielęgnować i chronić. Okiem eksperta

Ekspert: Bartek Janusz

właściciel jednego z najpopularniejszych salonów fryzjerskich, odpowiedzialny za wizerunek najbardziej znanych nazwisk w Polsce, specjalista od metamorfoz, pasjonat naturalnych koloryzacji, ekspert z zakresu pielęgnacji, bartekjanusz.pl

Przeciwsłoneczna tarcza

Dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniownia słonecznego na skórę, zapominając niekiedy o tym, że oddziaływanie promieni UV na włosy jest równie szkodliwe. Może negatywnie wpływać na ich strukturę, prowadząc do osłabienia, przesuszenia i utraty elastczności. Wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności włókna włosa pod wpływem gorącego powietrza otwierają swoje łuski, przez co tracą wilgotność i połysk. Włosy stają się matowe, podatne na uszkodzenia mechaniczne (łamanie, plątanie) i rozdwajanie się końcówek. Aby zapobiegać tym zjawiskom, warto używać preparatów do stylizacji i pielęgnacji z filtrami ochronnymi oraz naturalnymi olejami roślinnymi, które wspierają ochronę przeciwsłoneczną, wspomagają odżywienie włókna włosa i jego nawilżenie. Latem doskonale sprawdzą się profesjonalne preparaty termoochronne w formie mgiełki, lekkiego sprayu lub pianki oraz odżywki (szczególnie dwufazowe) bez spłukiwania w formie sprayu. Oprócz składników nabłyszczających mają one w składzie nawilżający kwas hialuronowy, odbudowującą keratynę, ceramidy, które wykazują silne działanie regenerujące i ochronne, oraz proteiny jedwabiu. Nie zapominajmy również o ochronie bardzo wrażliwej skóry głowy – w tym przypadku sprawdzą się spraye termoochronne, preparaty z filtrami SPF o delikatnym działaniu i formule, która nie powoduje przetłuszczania. Oprócz kosmetyków ochronę przed słońcem dają też czapki, kapelusze lub chustki zamotane na włosach.

Ochrona koloru

Słońce i gorące powietrze mogą negatywnie wpływać nie tylko na kondycję włosów, ale również na ich wygląd. Pod wpływem promieniowania UV kolor może blaknąć. Dzieje się tak, ponieważ słońce rozjaśnia pigment znajdujący się w strukturze włókien włosów – promieniowanie UV reaguje z melaniną (naturalnym barwnikiem występującym w skórze i włosach) i nie dość, że uszkadza ów barwnik, to jeszcze powoduje rozkład keratyny (białka, z którego zbudowane są włosy), przyczyniając się do ogólnego osłabienia włosów. Na promieniowanie słoneczne nie są odporne również włosy farbowane – kolor traci intensywność i połysk. Dlatego warto korzystać latem z profesjonalnych kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne, substancje odbudowujące i nawilżające przeznaczone do włosów farbowanych. Najlepiej wybierać produkty zawierające filtry mineralne (tlenek cynku i ditlenek tytanu) oraz oleje roślinne, które w pewnym stopniu (choć nie można polegać wyłącznie na ich ochronie) wykazują naturalne właściwości ochronne. Do najbardziej znanych olejów wykorzystywanych w kosmetykach przeciwsłonecznych do włosów należą m.in. olej z pestek malin, masło shea, olej z kiełków pszenicy, orzechów laskowych i z nasion marchwi.

Przed kąpielą

Zagrożeniem dla wyglądu włosów mogą być także kąpiele w basenie i w morzu. Sól morska i chlor mogą powodować wysuszenie włosów, rozdwajanie ich końcówek, negatywnie wpływać na kolor i połysk. Najprostszym sposobem na ochronę byłoby oczywiście używanie czepka kąpielowego, ale nie zawsze chcemy z tego rozwiązania korzystać. Jest też inny sposób – można przed kąpielą zabezpieczyć włosy kosmetykiem zawierającym składniki olejowe oraz filtry przeciwsłoneczne, a na końcówki nałożyć olej roślinny, jedwab w płynie lub krem. Po kąpieli należy natychmiast opłukać włosy w czystej wodzie i poponownie nałożyć na nie preparat ochronny lub odżywkę w sprayu (bez spłukiwania). Warto pamiętać o tym, że chlor znajdujący się w wodzie z basenu może wchodzić w reakcję z barwnikiem włosów – zarówno naturalnym, jak i pochodzącym z farb – a konkretnie znajdującą się w nim miedzią. Efekt? Zielonkawy odcień włosów (także tych doczepianych). To problem włosów o jasnym kolorze, dlatego przed taką kąpielą trzeba je chronić specjalnymi preparatami dla odcieni blond, stosować maski i odżywki wzmacniające i chroniące kolor.

Na chłodno

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie letnia pora roku, bez obaw, że słońce sprawi problemy naszym włosom, postarajmy się zadbać o ich właściwą ochronę. Jeśli to możliwe, zrezygnujmy – przynajmniej na czas wakacji – z używania prostownic, lokówek i suszarek, które dodatkowo wysuszają włosy. Zamiast tego wypróbujmy alternatywne metody stylizacji, które nie będą niszczyły i obciążały włosów. Możemy modelować je palcami, używając lekkich pianek i mgiełek do stylizacji, i pozwolić im schnąć w naturalny sposób. Możemy też zapleść na noc kilka warkoczy, które w naturalny sposób stworzą na włosach fale, albo spróbować rozprostować je, używając naturalnych olejków. A najlepiej, jeśli pozwolimy im na naturalność, bo w tym sezonie jest ona jednym z wiodących trendów w stylizacji fryzur. Nie zapominajmy, że oprócz ochrony włosów latem kluczową rolą w ich pielęgnacji jest odpowiednie nawilżenie i używanie preparatów, które jak najdłużej utrzymają wilgoć w ich wewnętrznej strukturze. Nawilżajmy, chrońmy i korzystajmy w pełni z lata!