Najlepsza regeneracja skóry po zimie – pamiętaj o tym!
Pozimowe przesuszenie cery to najczęstszy problem na przełomie zimy i wiosny. Wiatr, chłodne i suche powietrze uszkadzają naturalną barierę ochronną skóry, która jest kluczem do pięknego wyglądu.
Bariera naskórkowa – dbaj o nią
Skóra pełni wiele funkcji w tym ochronne przed czynnikami zewnętrznymi chemicznymi i fizycznymi oraz niepożądanymi mikroorganizmami. Chcesz uniknąć przesuszenia, podrażnień i nieprzyjemnego napięcia skóry? Zadbaj o mikrobiom skóry, jej nawilżenie, natłuszczenie i zdolność do regeneracji.
Mikrobiom skóry – wzmacniaj odporność skóry
Na powierzchni naskórka znajduje się niewidoczna gołym okiem mieszanina mikroorganizmów m.in. wirusów, bakterii i grzybów. Przy zachowaniu określonych proporcji gatunkowej i ilościowej pełnią bardzo ważną rolę ochronną przed ewentualnym zasiedleniem a następnie rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych. Mikrobiom nie jest dany nam raz na zawsze. Każdego dnia wpływamy na jego skład. Otoczenie nie jest sterylne, na ubraniach, dłoniach, przedmiotach codziennego użytku znajdują się drobnoustroje, które łatwo mogą w wyniku kontaktu przenieść się na powierzchnię naszego naskórka a tym samym „wzbogacić” nasz naturalny mikroświat. Codzienne mycie skóry częściowo usuwa mikrobiom, który odbuduje się już nie taki sam… Brzmi skomplikowanie? Okazuje się, że aby korzystnie wpłynąć na skład naszego naturalnego mikrobiomu skóry wystarczy włączyć do swojej pielęgnacji kosmetyki, które zawierają tzw. pre i probiotyki, określane także jako kompleks mikrobiomowy.
Nawilżenie, natłuszczenie, regeneracja – czy Wiesz czym się różnią?
Te 3 określenia często niesłusznie są „w jednym worku”. Choć wszystkie te kierunki działania są potrzebne dla zachowania pięknego, zdrowego wyglądu to cel osiągniesz różnymi drogami. Nawilżenie skóry polega na kumulowaniu jak największej ilości wody w skórze poprzez spowolnienie jej naturalnego odparowywania. Doskonale sprawdzają się tu kosmetyki z takimi składnikami jak np. kwas hialuronowy niskocząsteczkowy, który przedostaje się do wierzchniej warstwy naskórka, wiąże w nim wodę a przez to przytrzymuje ją w skórze na dłużej.
Aby jego działanie było skuteczniejsze konieczne jest nałożenie na skórę także kosmetyku ze składnikami tłuszczowymi, które będą utrudniały przedostanie się wody ze skóry na zewnątrz w wyniku tworzenia na powierzchni delikatnego filmu. Natłuszczające działanie mają np. fitoceramidy, czy oleje roślinne, wiele z nich dodatkowo jest bogatym źródłem witamin. W przypadku przesuszenia skóry najczęściej nawilżenie i jej natłuszczenie są wystarczające w codziennej pielęgnacji.
Jeśli powierzchnia skóry jest spierzchnięta wymaga regeneracji. Szukaj kosmetyków, które zawierają m.in. naprawczy owies koloidalny czy estry cholesterolu, bo właśnie dzięki nim skóra szybkiej odzyska zdolność do samodzielnej naprawy uszkodzeń.
Ukojenie – potrzebne zawsze!
Twoja skóra każdego dnia chroni Cię przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie UV, zanieczyszczone środowisko, wolne rodniki, które mogą wywoływać zarówno długofalowe uszkodzenia jak i niemal od razu zauważalne podrażnienia. Regularnie stosuj kosmetyki, które wzmacniają jej naturalny mikrobiom, dbają o nawilżenie, natłuszczenie i regenerację a kilka razy w tygodniu nałóż na skórę kosmetyk o działaniu kojącym jak np. maseczka zawierająca wit. C i d-pantenolem, czy kremy typu „kuracja” z kojącym kompleksem z pszenicy.
Ten wpis powstał we współpracy z marką Bandi.